Windsurfingowy słownik pojęć

Windsurfingowy słownik pojęć

W kolejnym wpisie stworzyłem dla Was windsurfingowy słownik pojęć, w którym znajdziecie podstawę podstaw, czyli nazewnictwo poszczególnych części sprzętu windsurfingowego oraz parę innych przydatnych rzeczy. Żeby uporządkować nasz windsurfingowy słownik pojęć pozwoliłem sobie podzielić go na 3 części, które kolejno dotyczyć będą pędnika, deski i innych przydatnych zwrotów. Poznanie nazewnictwa ułatwi Wam początek przygody z windsurfingiem.

Windsurfingowy słownik pojęć – pędnik

Pędnikiem nazywamy żagiel, maszt, stopę masztu oraz bom zmontowane razem i połączone odpowiednimi linkami.

windsurfingowy-slownik-pojec1

 

1. Kieszeń masztowa – materiałowa kieszeń przyszyta do liku przedniego do której wkładamy maszt.

1a. Maszt– wykonany najczęściej z epoksydu i włókna węglowego, bądź czystego włókna węglowego. To głównie on nadaje kształt pędnikowi.

2. Bryt/ okno– powierzchnia żagla pomiędzy dwiema listwami wykonana z monofilmu lub innych dodatkowo wzmacnianych materiałów. W żaglach szkoleniowych okna często są dakronowe, ponieważ dakron jest lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Nie sprawdza się natomiast przy silniejszych wiatrach ze względu na mniejszą sztywność

3. Listwa– wykonana z laminatu, bądź włókna węglowego, której zadaniem jest usztywnienie żagla. Wsuwana do kieszeni listwowej.

4. Lik dolny– dolna krawędź żagla pomiędzy rogiem szotowym i halsowym

5. Bom– to właśnie za bom, trzymacie i sterujecie na halsie. Wykonany najczęściej z aluminium lub włókna węglowego oklejony pianką dla zwiększenia komfortu żeglugi. Bomy mogą być gięte z jednej lub częściej z dwóch rur. Z przodu zakończony głowicą wyposażoną w klamrę, którą mocujemy do masztu. Z tyłu zaś (nok) wyposażony w przedłużkę, aby móc regulować długość.

6. Fał startowy– Rozciągliwa linka przymocowana do głowicy bomu i stopy masztu, za którą wyciągamy pędnik z wody.

7. Róg halsowy– dolny róg żagla wyposażony w remizkę (otwór do przeplecenia linki), który łączymy linką halsową ze stopą masztu.

8. Róg szotowy– boczny róg żagla również wyposażony w remizkę, która umożliwia połączenie linką szotową z nokiem bomu.

9. Róg topowy– górny róg żagla

10. Lik przedni– przednia krawędź żagla przy kieszeni masztowej

11. Nok bomu– tylna końcówka bomu, umożliwiająca połączenie z rogiem szotowym żagla.

12. Głowica bomu– przednia część bomu wyposażona w klamrę. To właśnie głowicą mocujemy bom do masztu.

13. Lik wolny– dolna krawędź żagla

Oczywiście nie jest to wszystko, ponieważ żagle zależnie od przeznaczenia posiadają czasem dodatkowe części i linki, ale znajomość tych podstawowych pojęć w zupełności wystarczy Wam na początku przygody z windsurfingiem. Ułatwi też start i dobre zrozumienie instruktora, albo kolegów po fachu 🙂

Windsurfingowy słownik pojęć – deska

Nazywana też kadłubem. Pierwsze deski na których będziecie pływać będą duże, wyporne i stabilne. W miarę nabierania umiejętności i równowagi przechodzimy na deski mniejsze, które są szybsze i bardziej manewrowe. Podobnie jak z pędnikami deski zależnie od przeznaczenia różnią się od siebie, jednak podstawowe pojęcia zamieszczone poniżej wystarczą na początek przygody z windsurfingiem.

windsurfingowy-slownik-pojec2

1. Dziób– przednia część kadłuba deski.

2. Pokład– górna powierzchnia deski po której się poruszamy najczęściej pokryta chropowatym antypoślizgiem. W deskach szkoleniowych często zamiast twardej chropowatej powierzchni znajdziecie miękką piankę, która zdecydowanie zwiększy komfort stawiania pierwszych kroków.

3. Rufa– tylna część kadłuba deski

4. Burta– boczna krawędź kadłuba deski

5. Szyna masztowa– wmontowana w deskę w środkowej części kadłuba na osi deski. Służy do wkręcenia palety, która z kolei umożliwia połączenie deski z pędnikiem.

6. Footstrapy– ich próżno szukać w deskach szkoleniowych. Są to strzemiona pokryte pianką, w które wkłada się stopy podczas tzw. ślizgu. Dzięki nim stopy są stabilnie usytuowane przy dużych prędkościach.

7. Padsy– nimi pokryta jest powierzchnia kadłuba pod footstrapami. Wykonane z grubej gąbki poprawiają komfort i wygodę żeglugi pochłaniając i amortyzując drgania.

8. Scoop– podgięcie dzioba deski. Z reguły większe w deskach typu wave. Scoop umożliwia bezpieczne pokonywanie zafalowania akwenu.

9. Rocker– podgięcie rufy w górę. Mocniejsze zwiększa manewrowość deski, ale opóźnia moment wejścia w ślizg i zmiejsza prędkość maksymalną.

10. Dno– dolna część kadłuba deski mająca kontakt z wodą podczas płynięcia.

11. Oś deski– oś najlatwiej sobie wyobrazić. Biegnie dokładnie przez środek deski od dziobu do rufy. Pojęcie bardzo istotne podczas pierwszych kroków na windsurfingu. To właśnie nad osią deska jest najbardziej stabilna i wyporna.

12. Skrzynka statecznikowa– wbudowana w dno deski na rufie. Otwór umożliwiający zamontowanie statecznika.

windsurfingowy-slownik-pojec3

 

13. Statecznik– to dzięki niemu wasza deska porusza się w kierunku, w którym chcecie. Może być wykonany z różnych materiałów jak na przykład włókno szklane czy węglowe. Mocowany śrubą lub śrubami (w zależności od technologii) do skrzynki statecznikowej.

 

 

 

 

14. Miecz– spotkacie go głównie w deskach szkoleniowych. Ma on powierzchnie większą niż statecznik. Wkładany jest w skrzynkę mieczową znajdującą się w przedniej części rufy deski, w konstrukcji, która umożliwia swobodne otwieranie i zamykanie nawet podczas żeglugi. Z otwartym mieczem deska jest stabilniejsza i wytwarza większe opory boczne podczas płynięcia, co w praktyce oznacza, że możecie popłynąć dzięki niemu ostrzej pod wiatr i łatwiej utrzymać kurs.

 

 

Windsurfingowy słownik pojęć- inne przydatne zwroty

Taklowanie– Łączenie ze sobą części składowych pędnika

Trymowanie – Ustawianie i regulacja poszczególnych części pędnika służące uzyskaniu najbardziej optymalnego jego kształtu, dokonywane za pomocą napięcia linek regulacyjnych, listew, długości i wysokości mocowania bomu

Flauta– stan pogody charakteryzujący się kompletnym brakiem wiatru

Szkwał– nagły mocniejszy poryw wiatru. Rozpoznać go można po zmarszczeniu i ściemnieniu się tafli wody. Zdarza się, że szkwały przychodzą z delikatnie innego kierunku wiatru

Trapez– materiałowy pas z umieszczonym z przodu metalowym hakiem ubierany przez zaawansowanych windsurferów. Dzięki linkom trapezowym ( umieszczanym na bomie) umożliwia on wpięcie się i przeniesienie części siły ciągu żagla z rąk na plecy, przez co żegluga w mocnym wietrze staje się bardziej komfortowa.

Ten windsurfingowy słownik pojęć nie zawiera wszystkich pojęć związanych z windsurfingiem, ale w zupełności wystarczy żeby dobrze poznać sprzęt. Oczywiście nie obawiajcie się. Jeśli wydaje Wam się że jest tego dużo i nie spamiętacie wszystkiego, pamiętajcie, że w szkołach windsurfingowych czy podczas obozów zawsze macie wykwalifikowaną kadrę na wyciągnięcie ręki. Instruktorzy na pewno pomogą i rozwieją wszystkie dodatkowe wątpliwości.

Powodzenia 🙂

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *